Yelkenli Tekne Tatilinde Mutfak!

Bu yaz maviliklere yelken açıyorsunuz ancak teknede yemek yapmak konusunda sorularınız mı var? Sizin için hazırladığımız Yelkenli Tekne Tatilinde Mutfak yazımızda tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

Tekne tatiline çıkmadan önce yapmanız gereken en öneli şey, market alışveriş listesidir. Bu liste emin olun ki size çok zaman kazandıracak. Bir diğer önemli liste ise günlük menülerinizin olmasıdır. Böylece hem alışveriş listeniz çok kolay bir şekilde oluşacak hem de yelkenli tekne tatilinde mutfak için çok zaman harcamayacaksınız.

 Genellikle yelkenli teknelerde yemek pişirmek için sınırlı alan vardır, bu nedenle önceden hazırlıklı olmak önemlidir. Bu yazıda, yelkenli tekne tatillerinde yemek konusunda ipuçları bulabilirsiniz.

Öncelikle, kaptanlı ya da kaptansız kiralanan yelkenli teknelerde yemek pişirmek için sınırlı alana sahip olduğunuzu unutmayın. Bu nedenle, büyük ve ağır yemekler yapmak yerine, daha pratik, daha kolay pişirilebilen yemekleri tercih etmelisiniz. Böylece tatilinizi mutfak yerine denizde geçirebilirsiniz. Tekne tatiliniz öncesinde hazırladığınız listeniz salata, makarna, sandwich gibi kolay hazırlanabilen yemekleri veya fırınlanmış, dondurulmuş ürünleri içerebilir. Ayrıca, yemek pişirme için fazla zaman harcamanıza neden olmayacak hazır gıdaları da tercih edebilirsiniz.

Bütün bunlara ek olarak, yelkenli tekne tatillerinde yemek pişirmek için temel malzemelerinizi önceden hazırlamanız da çok önemlidir. Özellikle, yemek için konservelerinizi evinizde hazırlamalısınız.

Son olarak, hemen hemen bütün koylarda ziyaret edip çok lezzetli yemekler yiyebileceğiniz restoranlar olduğunu unutmayın.

Sizin için hazırladığımız sosisli makarna tarifini denemeye ne dersiniz?

MANTAR VE SOSİSLİ MAKARNA

 Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 çorba kasesi (200 gram) ince doğranmış mantar
  • 1 paket (yaklaşık 6 adet) sosis
  • 3-4 adet domates
  •  1 çay kaşığı karabiber
  • ½ demet ince kıyılmış maydanoz (isteğe bağlı)
  • 1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı: Sıvı yağı derin bir tavada kızdırın. Yağ kızınca mantarları ilave edip rengi biraz dönünceye kadar sote edin. Sonra sosis ve domatesi ekleyin. Sosu 2-3 dakika kaynatıp ateşi kısın. Kısık ateşte koyu kıvamlı bir sos elde edinceye kadar yaklaşık 10 dakika pişirin. Tuz ve karabiberini ekleyip, isteğe bağlı olarak, ince kıyılmış maydanozu da ekleyerek servis yapın.

Rezervasyon için tıklayın..

Mavi yolculuk ve denizde sürdürülebilir yaşam felsefemiz ile ilgili haberlerimiz için bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın!

Sign up for our mailing list and be informed about campaigns and opportunities!